jod

Jod

w Krew/Przeciwbakteryjne/Serce

JodKorzyści zdrowotne

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni on ważne funkcje w organizmie. Regulacje tarczycę, równoważy hormony, wspomaga produkcję hormonów i reguluje metabolizm. Jod jest substancją mineralną, którego organizm nie jest w stanie wyprodukować. Dostarczamy go do organizmu wraz z pożywieniem lub w suplementach. Jod jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ reguluje rozwój fizyczny i umysłowy. Odpowiednia ilość jodu umożliwia rozwój podstawowych umiejętności m.in. języka, ruchu i słuchu. Minerał odgrywa ważną rolę w ogólnej inteligencji.

Wspomaga układ sercowo-naczyniowy regulując przepływ krwi w całym ciele. Jest często używany jako środek antyseptyczny jako roztwór. Odpowiednia ilość jodu w organizmie jest ważna dla efektywnego funkcjonowania biochemii organizmu. Niedobór jodu powoduje szereg problemów zdrowotnych: niedoczynność tarczycy, upośledzenie umysłowe, zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego, głuchota i niektóre formy raka. Niedobór prowadzi do: niezdolności do wytwarzania śliny, suchości skóry, obniżonego IQ, nieuwagi, bólu mięśni, zwłóknienia i fibromialgii.

Pokarmy takie jak ryby, nabiał, owoce, warzywa i sól jodowana zawierają jod. Powszechne podstawowe produkty dietetyczne, w tym mleko, jogurt, ser, chleb i płatki zbożowe, często zawierają ten minerał. Suplementację jodem przyjmuje się doustnie w postaci tabletek i kropli.

Tags: