Rzepik

w Oczy/Przeciwutleniające/Przeciwzapalne

rzepik

Korzyści zdrowotne

Rzepik (Agrimonia) był używany od czasów starożytnych. Grecy używali go jako lekarstwa na dolegliwości oczu, a nazwa zioła pochodzi od greckiego słowa Argemone, które oznacza roślinę leczniczą dla oczu. Anglosasi używali liści tego zioła, aby zatrzymać krwawienie i leczyć rany.

Medycyna chińska często stosowała rzepik w leczeniu dolegliwości menstruacyjnych, aw średniowieczu zioło to było często używane jako środek nasenny. Do końca XIX wieku rzepik był stosowany w całej Europie i Ameryce Północnej w leczeniu chorób skóry, kaszlu, bólu gardła i biegunki.

Rzepik zawiera dobroczynne związki aktywne, w tym katechinę – rozpuszczalny w wodzie polifenol oraz przeciwutleniacz i tiaminę – rozpuszczalną w wodzie witaminę z grupy B. Zawiera również kwercytrynę, przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, który jest również źródłem jej żółtej pigmentacji. Rzepik zawiera złożoną taninę polifenolową. Ten gorzki związek roślinny jest naturalnym środkiem ściągającym. W rzepiku obecne są również kwasy palmitynowy, krzemowy i ursolowy. Kwas palmitynowy jest jednym z najczęściej występujących nasyconych kwasów tłuszczowych zarówno u zwierząt, jak i roślin. Kwas krzemowy to związek wodoru, tlenu i krzemu, który, jak wykazano, jest korzystny dla włosów, skóry i paznokci. Kwas ursolowy to pentacykliczny triterpenoid występujący w wielu ziołach i owocach, który działa moczopędnie i przeciwzapalnie.

Jak używać

Jedną z najczęstszych metod cieszenia się tym pożytecznym ziołem jest robienie herbaty. W leczeniu biegunki filiżankę słabej herbaty należy popijać do sześciu razy dziennie. Silniejsza herbata służy do płukania gardła i łagodzenia bólu gardła i kaszlu. Aby zrobić herbatę, dodaj jedną lub dwie łyżeczki suszonych liści, łodyg lub kwiatów do jednego litra gorącej wody i zaparzaj przez pięć do piętnastu minut w zależności od pożądanej mocy. W stanach zapalnych skóry i na rany moczyć kompres w bardzo mocnej herbacie i nakładać kilka razy dziennie. W przypadku problemów skórnych można również użyć olejku eterycznego. Rzepik jest dostępny jako suszone liście, łodygi i kwiaty, moc ziemi, ekstrakt płynny i olejek eteryczny.

Tags: