Korzyści zdrowotne
Achiote to potoczna nazwa nasion, które rosną w owocach drzewa achiote (Bixa orellana). W naturze achiote jest powszechnie spotykany w Ameryce Południowej i na Karaibach oraz w kilku innych obszarach, gdzie pogoda jest tropikalna lub subtropikalna.
Jasnożółty kolor Achiote wynika z wysokiego poziomu biksyny. Biksiny to potężne karotenoidy, takie jak te występujące w marchwi. Większość annato zawiera wagowo 70 do 80 procent biksyny. Im jaśniejsza mieszanina annato, tym wyższa zawartość biksyny.
Jedną z najpotężniejszych zalet karotenoidów jest ich zdolność do ochrony zdrowia oczu. Promienie UV są wszędzie. Podczas gdy ogrzewają i oświetlają ziemię, uszkadzają również oczy. Karotenoidy, takie jak biksyna, dostają się do oka i pomagają im absorbować szkodliwe promienie oraz zapobiegać zaćmie i przedwczesnej ślepocie.
Karotenoidy są również silnymi przeciwutleniaczami. Przeciwutleniacze zapobiegają oznakom starzenia, zwalczając wolne rodniki, które niszczą komórki. Karotenoidy chronią również ogólny stan zdrowia. Liście Achiote mają właściwości przeciwzapalne. Kiedy wywar jest robiony z liści achiote i alkoholu i nakładany miejscowo na skórę, łagodzi szereg chorób skóry, infekcji i uszkodzeń, w tym wysypki, oparzenia, skaleczenia i inne dolegliwości. Odwar może być również stosowany jako płyn do płukania pochwy w leczeniu infekcji pochwy.
Właściwości ściągające lub przeciwzapalne liści sprawiają, że są one również silnym środkiem wspomagającym trawienie. Herbata namoczona z liści drzewa achiote pomaga powstrzymać biegunkę i złagodzić objawy czerwonki. Trzy filiżanki herbaty dziennie również poprawiają ogólne problemy trawienne lub dyskomfort.
Spożywana codziennie dawka herbaty sporządzonej z liści lub korzeni achiote obniża poziom glukozy we krwi i zapobiega skokom poziomu glukozy we krwi po posiłku. Różne części drzewa achiote mogą poprawić zdrowie serca, leczyć problemy reprodukcyjne, eliminować infekcje ogólnoustrojowe i nie tylko.
Efekty uboczne
Achiote może nie być bezpieczny dla wszystkich użytkowników. Spożycie dużych ilości achioty przez długi czas może powodować u niektórych osób przewlekłą pokrzywkę lub angiodermę.