bergamotka

Bergamotka pomarańczowa

w Depresja/Przeciwzapalne

bergamotkaKorzyści zdrowotne

Bergamotka (Citrus bergamia) obniża całkowity poziom cholesterolu, a także poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), który jest głównym czynnikiem powodującym choroby serca. Uważa się, że bergamotka działa poprzez blokowanie produkcji cholesterolu w wątrobie. Bez cholesterolu wątroba może być zmuszona do znalezienia cholesterolu, który jest przechowywany we krwi. Bergamotka zawiera związki, które są podawane w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Wraz z ultrafioletem (UV) działa na grzybicze zakażenie guza pod skórą, tępi wszy i inne pasożyty, leczy łuszczycę.

Bergamotka jest używana w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, mydła, perfumy, balsamy i olejki do opalania. Jest stosowany w łuszczycy, a także jako środek antyseptyczny przeciwko infekcjom i zmniejszający stan zapalny. Jest również stosowany w leczeniu ziarniniaka grzybiastego, rzadkiego rodzaju raka skóry. Zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne i może to spowodować poważne oparzenia słoneczne, wysypki i pęcherze.

Olejek eteryczny używany w aromaterapii ma działanie energetyzujące i podnoszące na duchu. Jest stosowany w celu zmniejszenia stresu i uspokojenia, a także w leczeniu depresji. W tym celu może służyć jako kadzidło lub dodać do dyfuzora olejków eterycznych. Jej zapach jest bardzo świeży, słodki i lekko owocowy. Przywraca apetyt, jeśli utrata apetytu jest spowodowana depresją. Zaobserwowano, że wdychanie zapachu olejku zmniejsza niepokój u osób poddawanych radioterapii z powodu raka.

Skutki uboczne

Bergamotki nie należy stosować jako leku dla dzieci. Może powodować poważne skutki uboczne u dzieci, które przyjęły go w dużych ilościach. Nie jest również zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Tags: