borowka

Borówka

w Ból gardła/Serce/Wzrok

borowkaKorzyści zdrowotne

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus) zawiera antocyjanozydy, które są silnymi przeciwutleniaczami, które wzmacniają naczynia krwionośne i ściany naczyń włosowatych, poprawiają czerwone krwinki, stabilizują tkanki kolagenowe, takie jak ścięgna, więzadła i chrząstki, a także mają działanie obniżające poziom cholesterolu. Zwiększają również pigmenty siatkówki, które pozwalają oku tolerować światło.

Ponadto pomaga zachować elastyczność czerwonych krwinek, umożliwiając im przechodzenie przez naczynia włosowate i dostarczanie tlenu. Jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, który otwiera naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Ze względu na duże stężenie naczynek w oczach borówka czarna może być szczególnie pomocna w poprawie wzroku. Wykazano, że zioło poprawia widzenie w nocy, spowalnia zwyrodnienie plamki żółtej, zapobiega zaćmie i retinopatii cukrzycowej. Badania naukowe wykazały poprawę wzroku, krążenia, dławica piersiowa, udar i miażdżyca. Służy również do poprawy żylaków i działa przeciwstarzeniowo na struktury kolagenu.

Środek ściągający obkurcza i napina górne warstwy skóry lub błon śluzowych, redukując w ten sposób wydzielanie, łagodząc podrażnienia i poprawiając jędrność tkanek. Herbatę parzoną z suszonych owoców borówki stosowano również jako środek łagodzący ból gardła. Regularne spożywanie herbaty borówkowej może poprawić widzenie poprzez wzmocnienie siatkówki i naczyń krwionośnych ścian oczu. Kolejną zaletą herbaty z borówki jest obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu, co z kolei pomaga diabetykom i zmniejsza ryzyko zawału serca u osób z chorobami serca.

Wspomaga prawidłową budowę tkanki łącznej i wzmacnia naczynia włosowate w organizmie. Antocyjanozydy mogą również poprawiać przepływ krwi w naczyniach włosowatych i żylnych. Działa przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwhistaminowo. Zabija lub hamuje rozwój grzybów, drożdży i bakterii. Zabija również pierwotniaki, takie jak Trichomonas vaginalis. Zapobiega kruchości naczyń włosowatych i poprawia widzenie. Stosowana jest przy miażdżycy tętnic, siniakach, zaćmie, krążeniu, cukrzycy, biegunce, zwyrodnieniu plamki żółtej, ślepocie nocnej, żylakach.

Tags: