biotyna

Biotyna

w Witaminy

biotynaKorzyści zdrowotne

Biotyna znana jako witamina B7 lub witamina H i jest klasyfikowana jako witamina rozpuszczalna w wodzie. Występuje w wielu różnych produktach spożywczych, takich jak żółtko jaja, wątroba i niektóre zboża. Witamina jest również syntetyzowana przez bakterie znajdujące się w ludzkim jelicie.

Biotyna działa jako koenzym w naszym organizmie, wspierając działanie enzymów karboksylazy. Ponieważ enzymy karboksylazy biorą udział w glukoneogenezie, metabolizmie aminokwasów i syntezie kwasów tłuszczowych, niedobór biotyny wpływa na metabolizm energetyczny i inne procesy fizjologiczne w organizmie. Niedobór biotyny osłabia również układ odpornościowy i ogranicza syntezę tkanki kolagenowej. Niedobór biotyny jest związany ze stanami dermatologicznymi, takimi jak łuszczyca, wyprysk łojotokowy, zapalenie nerwu i występowanie infekcji oportunistycznych.

Niedobór biotyny zarówno u dzieci, jak u dorosłych przejawia się w różnych formach, w tym:

  • wypadanie włosów;
  • skóra sucha i łuszcząca się;
  • łuszcząca się wysypka wokół ust i oczu;
  • depresja;
  • zmęczenie;
  • łamliwe paznokcie.

Skutki uboczne

Biotyna została sklasyfikowana jako bezpieczna i nietoksyczna witamina, którą może stosować dowolna grupa osób. Żadne skutki uboczne nie były związane z biotyną, nawet w wyższych dawkach. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego suplementu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu.

Tags: