Korzyści zdrowotne
Burak poprawia przepływ krwi do mózgu. Zawiera wiele składników odżywczych, które są ważne dla ogólnego stanu zdrowia: potas, wapń, sód, magnez i azotan. Potas obniża tętno i reguluje metabolizm. Sód i magnez pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu płynów w organizmie. Obecność azotanów w burakach w diecie wiąże się z obniżeniem ciśnienia krwi i zmniejszoną częstością występowania chorób serca.
Burak jest również bogaty w witaminę A, witaminę C i żelazo. Witamina A jest ważna dla błon śluzowych, zdrowej skóry i dobrego widzenia. Witamina C wzmacnia układ odpornościowy. Żelazo jest ważnym minerałem do produkcji czerwonych krwinek w organizmie. Burak zawiera również kwas foliowy, który wspomaga syntezę DNA w komórkach.
Błonnik zawarty w burakach pomaga spowolnić jego przemianę w glukozę, co czyni go dobrym pożywieniem dla osób z cukrzycą typu 2. Błonnik może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Azotany zawarte w burakach również rozszerzają naczynia krwionośne, zapewniając lepszą aktywność fizyczną i wyniki sportowe. Burak zawiera również krzemionkę, która pomaga wzmocnić kości i włosy, a także zachować dobrą kondycję skóry.
Burak zawiera barwniki fitoskładnikowe zwane betalainami. Dwa rodzaje związków betalainy, betalina i wulgaksantyna, są bogate w przeciwutleniacze, a także mają działanie przeciwzapalne. Związki te pomagają również w odtruwaniu organizmu . Te związki betalainowe mogą hamować enzymy cyklooksygenazy, które mogą przyczyniać się do wzrostu guza. Buraki zawierają również duże ilości luteiny i zeaksantyny, które pomagają zachować zdrowe oczy. Karotenoidy epoksydowo-ksantofilowe zawarte w burakach wspomagają również układ nerwowy organizmu . Burak zawiera również śladowe ilości aminokwasów, które pomagają budować białka w organizmie.
Wszystkie części buraka nadają się do spożycia. Wierzch liści można włożyć do sałatek lub podsmażać na oliwie z oliwek. Liście powinny być świeże i chrupiące, aby uzyskać najlepszy smak i wartości odżywcze. Korzeń można jeść na surowo lub po ugotowaniu. Buraki można przetworzyć na aromatyczny sok. Dodanie odrobiny soku z cytryny do soku z buraków poprawi smak i kolor soku.
Skutki uboczne
Osoby, które mają problem z kamieniami nerkowymi szczawianowymi, powinny zachować ostrożność stosując buraki jako uzupełnienie ziołowe w swojej diecie. Burak rozkłada się na szczawiany, które mogą nasilać powstawanie tego typu kamieni nerkowych. Spożycie buraków może spowodować, że czerwony i żółty pigment roślinny może przedostać się do moczu lub kału. Jest to jednak nieszkodliwe i nie powinno być powodem do niepokoju.