Korzyści zdrowotne
Czerwona koniczyna /Trifolium pratense/ jest jednym z najbogatszych źródeł izoflawonów, czyli rozpuszczalnych w wodzie substancji chemicznych, które działają jak estrogeny. Dlatego też czerwona koniczyna jest stosowana przy uderzeniach gorąca, napadzie napięcia mięśniowego, powiększaniu piersi i zdrowiu piersi, a także obniżaniu poziomu cholesterolu, poprawie produkcji moczu i poprawie krążenia krwi, aby pomóc w zapobieganiu osteoporozie, zmniejszeniu możliwości tworzenia się skrzepów krwi i blaszek tętniczych oraz ograniczeniu rozwój łagodnego przerostu prostaty. Jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, w tym wapnia, chromu, magnezu, niacyna, fosforu, potasu, tiaminy i witaminy C.
Uważa się, że koniczyna czerwona może na kilka sposobów pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Może obniżyć poziom złego cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu w postaci lipoprotein o dużej gęstości (HDL) w organizmie. Może również sprzyjać zwiększeniu wydzielania kwasu żółciowego. Ponieważ cholesterol jest głównym składnikiem kwasu żółciowego, zwiększona produkcja kwasów żółciowych zwykle oznacza, że zużywa się więcej cholesterolu, a mniej cholesterolu krąży w organizmie. Ponadto koniczyna czerwona zawiera niewielkie ilości związków chemicznych zwanych kumarynami, które mogą pomóc w zapobieganiu gęstnieniu i gumowaniu krwi. W związku z tym można zmniejszyć możliwość tworzenia się skrzepów krwi i blaszek tętniczych.
Stwierdzono także, że pomaga rzucić palenie.
Skutki uboczne
Nie zaleca się przyjmowania czerwonej koniczyny kobietom w ciąży. Kobiety z chorobami zależnymi od hormonów, takimi jak endometrioza, włókniaki macicy i rak piersi, jajników lub macicy, nie powinny przyjmować koniczyny czerwonej ze względu na jej możliwe działanie estrogenne. Mężczyźni z rakiem prostaty powinni również unikać przyjmowania koniczyny czerwonej, chyba że lekarz zaleci jej stosowanie.